Wzorzec rasy

Kot brytyjski – wzorzec rasy

…do którego dąży każdy hodowca… Wyhodowanie kota jak najbliższego ideałowi jest oczywiście bardzo trudne, ale na tym właśnie polega praca hodowlana, czyli na wyprowadzeniu linii, które byłyby jak najbliższe wzorcowemu opisowi.

Budowa

Kot brytyjski jest krępej, mocnej budowy. Tułów stosunkowo krótki, zwarty, z szeroką piersią, krótkimi, mocnymi, szerokimi i zakończonymi grubymi i zaokrąglonymi palcami łapami, z krótkim ogonem, grubym u nasady i zaokrąglonym na końcu. Ciało powinno być jednakowo masywne na całej długości. Nogi krótkie i mocne, sugerujące mocną, grubokościstą budowę. Kocury są zdecydowanie większe od kotek.

Głowa

Głowa okrągła, osadzona na krótkiej, masywnej szyi. Uszy małe i zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione, wpasowujące się w owalny kontur głowy z okrągłymi policzkami i mocnym podbródkiem. Oczy duże, okrągłe, szeroko rozstawione. Kolor od jasnego bursztynu do ciemnopomarańczowego. Zielone oczy tylko w odmianach szynszylowych, srebrzystych pręgowanych, a u białych niebieskie lub dwubarwne. U colourpointów oczy jedynie niebieskie. Czoło łagodnie zaokrąglone. W miejscu połączenia nosa z czołem obserwujemy małe załamanie, tzw. stop, nie powinno być za mocne, ale też nie za płytkie. Nos krótki, szeroki i prosty. Z profilu, zaokrąglone czoło powinno prowadzić do prostego, krótkiego nosa, z załamaniem przy połączeniu, ale stop nie może być za głęboki jak n.u egzotyka.

Futro

Futro krótkie i gęste. W dotyku lekko szorstkie, ale nie ostre. Idealne najtrudniejsze do uzyskania.

Najpopularniejsze kolory BRI

BRI a – niebieski
BRI b – czekoladowy
BRI c – liliowy
BRI d – rudy
BRI e – kremowy
BRI f – szylkret czarny
BRI g – szylkret niebieski
BRI h – szylkret czekoladowy
BRI j – szylkret liliowy
BRI n – czarny

BRI (a, b, c, d, e, n) 33 – tak oznacza się koty w kolorze colour point. Są to ubarwienia podobne jak u kotów syjamskich, jasne futerko i wybarwione w odpowiednim kolorze maski, łapy, uszy i ogony. Jesli są to znaczenia niebieskie, będzie to kolor oznaczony symbolem BRI a 33, jeśli np. liliowe, wówczas BRI c 33, itp.

Numery 21, 22, 23 i 24 oznaczają pręgowanie, każdy z nich przypisany do innego rodzaju pręgowania:

21 – to pręgowanie nieokreślone;
22 – to pręgowanie klasyczne;
23 – to pręgowanie tygrysie;
24 – to cętki

W niektórych odmianach barwnych dopuszczalny jest inny kolor oka niż miedziano-złoty (np. wszystkie odmiany srebrzyste), wówczas w rodowodzie określa się kolor oczu również osobnym numerem, np.: numer 64 będzie w rodowodzie w przypadku kota o oczach zielonych. Wszystkie kolory występują również w kombinacji z bielą.